art/Culture/NEWS

Polska na czele rynków sztuki w Europie Środkowej

Polska jest najdynamiczniejszym rynkiem sztuki w regionie Europy Środkowej. Całkowita wartośd dzieł i obrazów sprzedanych na aukcjach w ciągu ostatnich 20 lat (1991 – 2011) wyniosła 500 mln zł, a tylko w 2012 roku przekroczyła pułap 60 mln zł, co stanowiło 25% wzrost w stosunku do roku 2011. W 2012 roku po raz pierwszy w historii wylicytowano na aukcjach ponad 6000 obiektów. Inwestycje w sztukę okazały się lepszą lokatą od rynku akcji i obligacji. Średnioroczna stopa zwrotu z inwestycji w dzieła sztuki wyniosła 25,7% (w okresie 1989-2012), znacznie powyżej wskaźnika 8,7%, osiągniętego przez WIG20 czy fundusze rynku pieniężnego i obligacje, które zanotowały stopę zwrotu 7,3%. To wyniki najnowszego raportu na temat polskiego rynku sztuki, przygotowanego przez Instytut Skate’s Art Market Research we współpracy z analitykami Domu Aukcyjnego Abbey House. Raport opiera się na bazie danych magazynu Art&Business, która zawiera ponad 50 tysięcy transakcji, do których doszło na polskim rynku aukcyjnym w okresie 1989-2012.
Instytut Skate’s na bieżąco publikuje raporty poświęcone wybranym rynkom sztuki na świecie. Dane Instytutu stanowią istotne źródło informacji dla międzynarodowych inwestorów na temat wydarzeo z globalnego rynku sztuki oraz firm wchodzących w skład Skate’s Art Stocks Index. Tym razem Skate’s przygotował raport poświęcony Polsce.

bog
Rośnie wartość rynku sztuki młodego pokolenia
Analitycy raportu zwracają uwagę na fakt, że w ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie młodymi artystami. Przed 2000 rokiem obrazy Starych Mistrzów stanowiły 90% ilości sprzedanych dzieł, w 2012 roku wartośd ta spadła do 25%. Nie mniej jednak cały czas wartośd sprzedanych obrazów Starych Mistrzów stanowi 63% ogólnopolskiego rynku w Polsce – czytamy w raporcie.

Młode pokolenie artystów (w wieku poniżej 40 lat) bije rekordy popularności w ciągu ostatnich lat. Podczas gdy w 2005 roku udział tych obrazów stanowił 0,5% w całym rynku aukcyjnym, w 2012 roku wzrósł do 43%. Dziś jest to niewątpliwie najbardziej dynamiczny segment polskiego rynku sztuki – dodają autorzy raportu.

Polska goni świat
Pomimo takiej dynamiki rozwoju i rosnącego zainteresowania rynkiem sztuki, Polskę nadal dzieli przepaśd od światowych rynków, przede wszystkim pod względem wysokości cen. Najwyższa cena aukcyjna obrazu polskiego artysty na krajowym rynku, osiągnięta w ciągu ostatnich 20 lat, wyniosła nieco ponad 2 mln zł („Rozbitek” Henryka Siemiradzkiego), czyli jest dziesiątki razy niższa niż światowe rekordy.

„W 2012 roku w Polsce zorganizowano ponad 100 aukcji, a na rynku działało 12 podmiotów. Liczba ta jest stabilna od 1990 roku i nie spodziewamy się w najbliższych latach zmian, jeśli na rynku nie pojawią się nowi gracze lub nowe galerie. Dziś – otwierając galerię Abbey House w warszawskim domu handlowym VITKAC, podejmujemy inicjatywę budowy sieci galerii sztuki we współpracy z hotelami należącymi do Wiesława Likusa’’ – podkreśla Jakub Kokoszka.

Jakub Kokoszka, prezes Domu Aukcyjnego Abbey House

Jakub Kokoszka, prezes Domu Aukcyjnego Abbey House

Rynek skupiony wokół Warszawy
Ciekawostką jest fakt, iż polski rynek sztuki jest bardzo scentralizowany i skupiony wokół stolicy. W 2012 roku 94% sprzedaży obrazów i dzieł sztuki odbyła się w Warszawie (w 2000 roku było to 90%. Lodź należy do najbardziej obiecujących rynków, obok Krakowa i Katowic – uważają autorzy raportu.
Jednym z najbardziej widocznych zjawisk na polskim rynku sztuki jest jasny podział pomiędzy twórców, których dzieła sprzedawane są jedynie na polskich aukcjach oraz artystów polskich o międzynarodowym zasięgu i sławie, których dzieła są dostępne jedynie za granicą w domach aukcyjnych Sotheby’s czy Chriestie’s. 80% ich dzieł sprzedawanych jest w Nowym Jorku, a najwyższą cenę 8,5 mln USD, osiągnięto podczas aukcji w 2011 roku za obraz Tamary Łempickiej – wyliczają analitycy Skate’s Art Market Research.

oazzaIMG_1943

 

Zdjęcia z otwarcia Galerii Abbey House w warszawskim Domu Handlowym Vitkac.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s