art/Culture

Atlas Sztuki- wernisaż malarstwa Zofii Lipeckiej

Podczas pobytu na Fashion Week Poland w Łodzi, miałam przyjemność na chwilę przenieść się ze świata mody w świat sztuki. Odwiedziłam galerię „Atlas Sztuki”, gdzie odbywał się wernisaż prac Zofii Lipeckiej „Tam spadła nam zasłona z oczu”. Wszystkim odwiedzającym Łódź polecam to miejsce, gdzie cyklicznie organizowane są wystawy artystów polskich i zagranicznych.

Od czasu przeczytania przez Zofię Lipecką książki Jana T. Grossa Sąsiedzi,  tematyka prześladowań i zagłady Żydów w trakcie II wojny światowej jest wyraźnie obecna w jej twórczości. Opublikowana jako druk podziemny w 1944 roku relacja autorstwa Jankiela Wiernika – więźnia obozu zagłady w Treblince II to kolejna ważna pozycja, która wpłynęła na twórczość Zofii Lipeckiej, w tym na prezentowaną w Atlasie Sztuki wystawę. W przestrzeni wystawienniczej galerii zaprezentowano dwa projekty artystki: Projekt Treblinka i Warszawa – Małkinia.

Zofia Lipecka od 2004 roku jeździ co roku do Treblinki, gdzie fotografuje wjazd do miejscowości i tablicę z jej nazwą. Na podstawie fotografii artystka maluje obraz o wymiarach 130 x 195 cm. Pomimo tego, że w 2012 roku tablica informacyjna z nazwą Treblinka została przeniesiona kilkaset metrów dalej, Zofia Lipecka nadal fotografuje i maluje to samo miejsce. W Atlasie Sztuki pokazano dziewięć obrazów z cyklu Projekt Treblinka powstałych w latach 2004-2012.

IMG_2064 Schowek04 Schowek05Schowek03IMG_2068Schowek02

Magdalena Iwańska

Magdalena Iwańska

Żaneta Pawlak, Agnieszka Janczak

Żaneta Pawlak, Agnieszka Janczak

Schowek07

Galeria Atlas Sztuki

ul. Piotrkowska 114/11

90-006 Łódź

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s