beauty/Body/NEWS

Dzisiaj obchodzimy Europejski Dzień Śniadania

Z okazji Europejskiego Dnia Śniadania marka belVita przygotowała raport pokazujący, jak wygląda pierwszy posiłek Polaków i jakie ma to znaczenie dla naszego zdrowia. Opracowanie zostało przygotowane na bazie najświeższych badań IPSOS wykonanych na zlecenie Kraft Foods Polska na reprezentatywnej grupie Polaków z kwietnia br. Wyniki pokazują, że Polacy jedzą tradycyjnie, najczęściej sięgają po herbatę oraz kanapki z wędliną lub serem.  Jeśli nie zdążymy zjeść w domu, spożywamy posiłek w pracy – robi tak już 12% pracujących rodaków. Badanie pokazuje jednak, że sama świadomość, iż śniadanie jest ważne, nie wystarcza – aż 15% Polaków nie je go w ogóle. Co gorsza, odsetek ten rośnie wśród uczniów i studentów, już co 5-ty nie jada pierwszego posiłku. To pokazuje, że odsetek Polaków nie jedzących śniadanie w przyszłości może niebezpiecznie rosnąć. Coraz szybsze tempo życia, zabieganie nie sprzyja zdrowym nawykom żywieniowym. Dlaczego to takie ważne?

78451983_Fotolia_12331515_S

Śniadanie – dostarcza energii i poprawia nastrój

Po wielu godzinach snu potrzebujemy silnego bodźca, który rozbudzi nas i przygotuje na codzienne wyzwania. Ilość energii i składników odżywczych dostarczonych podczas porannego posiłku decyduje o naszej wydolności psychofizycznej w pierwszej̨ części dnia.  A czas pomiędzy śniadaniem, a obiadem to z reguły okres najintensywniejszego wysiłku umysłowego. Śniadanie dostarcza organizmowi wartości odżywczych i glukozy, czyli łatwo przyswajalnej energii niezbędnej do intensywnej pracy. Poranny posiłek wzmaga koncentrację, poprawia kreatywność i zdolności werbalne. Co więcej, spożywanie śniadania poprawia pamięć krótkoterminową i epizodyczną oraz identyfikację bodźców wzrokowych. Z raportu marki belVita wynika również, że jedzenie śniadań ma ogromne znaczenie dla zdrowia człowieka także w perspektywie długoterminowej.  Śniadanie jest wręcz niezbędne w diecie osób z podwyższonym poziomem cholesterolu.  Eksperci mają wiele dowodów na to, że u osób jedzących regularnie pierwszy posiłek, wskaźnik masy ciała (BMI) utrzymuje się na stabilnym poziomie. Mniejsze jest też u nich ryzyko nadwagi w porównaniu z osobami niejedzącymi śniadań lub jedzącymi je nieregularnie. Rezygnując z porannego posiłku sprawiamy, że nasz organizm domaga się większej porcji energii przez cały dzień.

Śniadanie powinno być zbilansowane

Zbilansowane śniadanie to podstawa, trudno jednak uznać za takie bułkę złapaną w biegu czy kawę na czczo. Wbrew pozorom definicja zbilansowanego śniadania jest bardzo prosta. „Przede wszystkim powinno być urozmaicone, a więc zawierać produkty ze wszystkich grup żywności zawartych w piramidzie zdrowego żywienia, w ilościach dostosowanych do indywidualnych potrzeb konsumentów.“ – komentuje dr inż. Danuta Gajewska, dietetyk i wykładowca Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Jedno z podstawowych zaleceń sugeruje, aby dzień zacząć od dość obfitego śniadania, a zakończyć skromną kolacją. Rano organizm potrzebuje energii i składników odżywczych do działania i na śniadanie możemy przeznaczyć nawet 30% całkowitej kalorycznej diety.

Jak zjeść zbilansowane śniadanie w natłoku codziennych obowiązków, kiedy doskwiera nam brak czasu i piętrzące się sprawy do załatwienia? Eksperci wskazują m.in. na gotowe produkty zbożowe lub ciastka wielozbożowe jak np: belVita. Są one źródłem cennych węglowodanów złożonych i błonnika. Wystarczy je połączyć z produktami mlecznymi, owocami i np. ciepłym napojem, by stworzyć zbilansowane śniadanie.

 Dane ilościowe na podstawie: Ipsos, Omnibus, CAPI, N=1000, Polska, kwiecień 2013

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s