art/Culture

Mark Rothko w Muzeum Narodowym

W Muzeum Narodowym w Warszawie od 7 czerwca do 1 września 2013 r. trwa wystawa Mark Rothko. Obrazy National Gallery of Art w Waszyngtonie, jednego z najwybitniejszych malarzy XX wieku.

Jest to pierwsza w Polsce monograficzna prezentacja znakomitego współtwórcy szkoły nowojorskiej, znanego przede wszystkim z wielkoformatowych abstrakcji określanych jako „malarstwo pól koloru”. Wystawa tego wielkiego mistrza sztuki XX wieku zamyka Rok Jubileuszowy 150-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Istotną część wystawy stanowią materiały archiwalne, pochodzące m.in. z archiwum rodzinnego Kate i Christophera, dzieci Marka Rothki. Dopełnieniem wystawy jest projekt Nicolasa Grospierre’a – fotograficzna wycieczka w przeszłość do miasta urodzenia Rothki, Dźwińska (dawniej Dyneburg, obecnie Daugavpils na Łotwie).

Wystawie towarzyszy bogaty program edukacyjny: spotkania, wykłady, wieczorne rozmowy, wieczorne oprowadzania po wystawie, warsztaty familijne i lekcje muzealne.

450px-Rothko_No_1415 1312 17 1416

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s