FASHION/NEWS/Polish Fashion/World Fashion

Polscy projektanci zdobywają europejskie stolice mody

FashionPhilosophy Fashion Week Poland to niezwykle kreatywna platforma umożliwiająca kontakt pomiędzy twórcami mody i osobami, które nadają sztuce bardziej komercyjny i biznesowy charakter. Dzięki kolejnym edycjom Polskiego Tygodnia Mody nazwiska naszych projektantów są rozpoznawalne na arenie międzynarodowej. Coraz więcej polskich designerów pracuje także dla rodzimych marek.

 

To już dziewiąta edycja wydarzenia, więc przyszedł czas na mały bilans. Przyda się on szczególnie tym, którzy postrzegają Fashion Week Poland jako show dla mediów i celebrytów. Nic bardziej mylnego. – Realizujemy kilka misji. Jedną z nich jest promocja polskiego designu poza krajem. Gdy mówimy o międzynarodowym charakterze FashionPhilosophy, mamy na myśli przede wszystkim możliwości, jakie daje udział w wydarzeniu zarówno debiutującym, jak i doświadczonym projektantom – wyjaśnia Jacek Kłak, szef projektu.

 

Fashion Week Poland rozkręca modę

Dzięki umowom partnerskim Fashion Week Poland z zagranicznymi imprezami modowymi, najzdolniejsi polscy twórcy pokazują swoje projekty w Portugalii, Niemczech, Austrii, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji i na Ukrainie. Fakty mówią same za siebie. Oto najważniejsze z nich.

 

Paryż, Moskwa, Lwów

Już po pierwszej edycji Polskiego Tygodnia Mody w 2009 roku finalistka konkursu Złota Nitka – Olga Szynkarczuk została dostrzeżona przez szefa komunikacji targów Who’s Next – Borisa Provosta, który zaproponował jej bezpłatne stoisko na tych prestiżowych targach. Olga urzekła go swoim projektem kierpcasów. W tym samym roku projektanci z grupy MMC Studiojako jedyni do tej pory polscy designerzy reprezentowali polską modę w trakcie Volvo Moscow Fashion Week. Pokaz był konsekwencją wieloletniej współpracy biura FashionPhilosophy z organizatorami tej czołowej rosyjskiej imprezy. Partnerem Polskiego Tygodnia Mody jest także Lviv Fashion Week, gdzie gościli Natasha Pavluchenko i Bohoboco.

Natasha_Pavluchenko

Natasha_Pavluchenko

Natasha_Pavluchenko_Lviv_Fashion_Week_fot.2013cEMILBILINSKI_02 Natasha_Pavluchenko_Lviv_Fashion_Week_fot.2013cEMILBILINSKI_03 Natasha_Pavluchenko_Lviv_Fashion_Week_fot.2013cEMILBILINSKI_04 Natasha_Pavluchenko_Lviv_Fashion_Week_fot.2013cEMILBILINSKI_05

 

Lizbona

Od pierwszej edycji Fashion Week Poland bardzo aktywnie trwa współpraca z Moda Lisboa w Portugalii. Tradycją stał się już udział portugalskich designerów w polskiej edycji i analogicznie polskich projektantów w Portugalii. Podczas Moda Lisboa Fashion Week kolekcje pokazali m.in. Łukasz Jemioł i Dawid Tomaszewski. W marcu 2012 r. swoje projekty zaprezentował Piotr Drzał. Natomiast już do kolejnej edycji Moda Lisboa zaproszona została Monika Ptaszek, która pokazała jesienno-zimową kolekcję 2013/2014 w przepięknych wnętrzach Paços do Concelho. W październiku 2013 r. Lizbonę odwiedzi także Kamil Sobczyk, zauważony przez czujne oko Tiago Mirandy, jednego z organizatorów Moda Lisboa. Awangardowy i nieco buntowniczy styl Sobczyka został doceniony już podczas pierwszego pokazu męskiej kolekcji – MANDU w 2013 roku, w ramach Off Out Of Schedule.

 

Berlin

Podczas Mercedes Benz Fashion Week w Berlinie w 2011 roku, w Glass Haus Arena swoje osiągnięcia zaprezentowali Jagoda Piekarska i Hyakinth. W tym samym czasie, w głównej lokalizacji Berlin Fashion Week, przy Bramie Brandenburskiej odbył się pokaz Dawida Tomaszewskiego. Dawid na stałe zadomowił się na Berlin Fashion Week i jest także częstym gościem łódzkiej edycji tygodnia mody. To był bardzo dobry rok dla Polaków, bo widzowie w Berlinie oglądali też na głównym wybiegu Mariusza Przybylskiego, a w showroomach pojawili się Sylwia Rochala i Maldoror.

 

Targi w Düsseldorfie i Kopenhadze

W 2011 roku zarząd targów Igedo Düsseldorf i przedstawiciele Fashion Week Poland podpisali list intencyjny o współpracy. Dzięki temu dwa razy do roku, w ramach Style Project, polscy projektanci pokazują tam swoje kolekcje. W 2011 r. podczas targów Igedo Signatures Düsseldorf na stoiskach i wybiegach mody swoje osiągnięcia zaprezentowali: Aleksandra Kmiecik, Aga Pou, Monika Jaworska, Julia Zaremba, a w pokazie specjalnym, dzięki rekomendacji FashionPhilosophy – Dawid Tomaszewski. Kolejna edycja (luty 2012) zaowocowała Dniem Polskim i przedstawieniem czterech naszych kolekcji, wśród których pojawiły się realizacje Aleksandry Kmiecik i Anny Dudzińskiej, a także marka Blessus oraz Milita Nikonorov. Najważniejszym momentem tego specjalnego wydarzenia, dedykowanego dla Fashion Week Poland okazał się pokaz kolekcji Natalii Jaroszewskiej. Wzbudził on zainteresowanie wielu przedstawicieli branży mody, konsulatu Polski oraz celebrytów.

 

Łukasz Jemioł jest kolejnym polskim projektantem, który dzięki FashionPhilosophy Fashion Week Poland miał okazję pokazać swoje kolekcje na międzynarodowych targach. W sierpniu tego roku Jemioł gościł na największych skandynawskich targach mody – VISION w Kopenhadze. Zaprezentował tam dwie linie: Premium i BASIC, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony zagranicznych mediów i kupców. Stoisko Łukasza Jemioła odwiedzili nie tylko kupcy z krajów skandynawskich, ale także z Włoch, Niemiec czy Dubaju.

Lukasz_Jemiol_targi_Vision_Kopenhaga_mat.prasowe_04 Lukasz_Jemiol_targi_Vision_Kopenhaga_mat.prasowe_03 Lukasz_Jemiol_targi_Vision_Kopenhaga_mat.prasowe_02 Lukasz_Jemiol_targi_Vision_Kopenhaga_mat.prasowe_01

Wiedeń, Mińsk, Vancouver

Podczas czwartej edycji FashionPhilosophy projekty Agaty Wojtkiewicz i Natalii Jaroszewskiej zostały zauważone przez Marię Oberfrank z MQ Vienna Fashion Week, co zaowocowało zaproszeniem projektantek do Wiednia i pokazami w ramach austriackiego tygodnia mody (wrzesień 2011). W kolejnym roku do Wiednia ze swoją kolekcją wiosna/lato 2013 pojechała Łucja Wojtala. Reprezentowała ona Polskę także na Belarus Fashion Week z kolekcją na jesień/zimę 2012/2013. Kamila Gawrońska-Kasperska – polska projektantka, która wielokrotnie pokazywała kolekcje na scenie Designer Avenue FWP została zaproszona do pokazu w ramach tegorocznej edycji MQ Vienna Fashion Week. Bohoboco z kolei reprezentowało Polskę na Vancouver Fashion Week w Kanadzie.

 

Mówią o nas

W Wielkiej Brytanii kochają i doceniają polską modę. Podczas tej edycji London Fashion Week powstał Stylish pop up store Marleny Woolford. Jest to pierwszy tego typu butik, który promuje projekty polskich designerów. Polacy wnoszą świeżość i oryginalność spojrzenia na modę, a ich kolekcje sprzedają się na Wyspach jak świeże bułeczki.

 

Podczas 9. edycji Polskiego Tygodnia Mody w Łodzi pojawi się Eva Minge, która 18 października na specjalnym pokazie swojej kolekcji odbierze prestiżową nagrodę International Star Diamond Award. Projektantka została doceniona przez The American Academy of Hospitality Sciences za tworzenie innowacyjnych i luksusowych projektów.

 

O polskich projektantach biorących udział w Fashion Week Poland jest głośno już na całym świecie. Na każdą edycję FWP akredytuje się blisko 500 dziennikarzy ze wszystkich zagranicznych i polskich znaczących, opiniotwórczych tytułów. FashionPhilosophy współpracuje z włoskim magazynem Collezioni, na łamach którego zawsze pojawiają się kilkunastostronicowe relacje z wydarzenia.

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s